ועד

סיכום שנת תשע"ג

 

 

ערב ראש השנה תשע"ד, ובהתקרב הימים הנוראים, זה הזמן לעריכת סיכומים, מאזנים וחשבון נפש.

 

אז מה היה לנו בשנה האחרונה ? השנה התמקדה פעילות הוועד בעיקר בתוכניות בנייה ופיתוח שונות בכל רחבי היישוב:

 

  1. תוכנית מתאר: החפ"ק יוזם תוכנית מתאר לקיסריה שתיקבע את אופיו של היישוב לדורות הבאים. בהיות החפ"ק חברת נדל"ן, היא מנסה למקסם את רווחיהם מהנדל"ן שנותר בתחום היישוב. אנו שותפים בצוות ההיגוי של תוכנית המתאר, ונאבקים כנגד תוספת בנייה מאסיבית לשירותי תיירות ומלונאות. אנו דורשים הפרדה בנתיב הנסיעה בין תושבי קיסריה ובין התיירים הפוקדים את אתרי התיירות והבילויים. לדרישתנו הנחרצת קיבלנו הסכמה מגורמי התכנון של הוועדה המחוזית. אנו דורשים להגביל את מספרם של חדרי בתי המלון שייבנו בקיסריה, ולמנוע בנייתם בקרבה לשכונות המגורים .
  2. היפודרום מזרחי: השנה הועלתה לדיון תוכניתו של קיבוץ שדות-ים ורט"ג לפיתוח חוות סוסים  בשטח ההיפודרום המזרחי המצוי כיום בלב מטעי בננות של הקיבוץ.  הוועד התנגד להקמת חוות סוסים במקום המוצע שיהווה מטרד רעש וריח לתושבי שכונות 8,9,2.  החפ"ק תומך בהתנגדותנו ועומד לצידנו.

 

התנגדותנו לתוכנית נומקה והועלתה בדיוני הועדה המחוזית לתכנון, ואכן הוועדה דחתה את תוכנית לפיתוח חוות הסוסים באתר העתיקות.

 

למרות התנגדותנו לתוכנית הנ"ל והחלטת הועדה המחוזית לדחותה, כרמל סלע הגיש ערר על החלטת הוועדה המחוזית ובכך התעלם מעמדת ועד התושבים ותמך בעמדת חברי קיבוץ שדות-ים המבקשים להגדיל את הכנסות הקיבוץ.

 

התנגדותנו המנומקת התקבלה והערר נדחה על הסף. יש להדגיש כי כל פעילותנו בוועדות השונות נעשתה ללא ייצוג משפטי ואנו מייצגים את עצמנו ועמדתנו בצורה מכובדת ועניינית.

 

  1. תוכנית בנייה עירונית לשכונה 3: ביוזמת מועצת חוף הכרמל, הוחלט על תיכנון  פרצלציה לבתי התושבים בשכ' 3, ועריכת תוכנית שכונתית אשר תסדיר את חריגות הבנייה שנעשו בשכונה במשך עשרות שנים תוך התעלמות ועצימת עין של רשויות התכנון. צוות חברים מהוועד היה שותף לבדיקה דקדקנית של כל בית ובית ומציאת פתרון הולם לכל בתי השכונה.  על פי התוכנית שגובשה בהסכמתנו הוצע כי אחוזי הבנייה בשכונה יגיעו עד 70% ואף בית לא יידרש להריסת בנייה בלתי חוקי. כמו כן, הוסדרו החניות לתושבים ברחבי השכונה.

 


 

החפ"ק הוסיף לתוכנית תב"ע של השכונה פיתוח והרחבה של מרכז קיסריה. עמדת החפ"ק להכללת הרחבת המרכז הוא תנאי לאישור התוכנית של בתי המגורים ויש לראות את שכ' 3 כמקשה אחת.  עמדת הוועד היא שיש להפריד בין תוכניות הבנייה של בתי המגורים ובין תוכנית הבנייה של המרכז המורחב-  בקשתנו נענתה בשלילה, למורת רוחנו ולאכזבתנו.

 

הגענו להבנות עם החפ"ק כי יש צורך בבנייה של דירות מרווחות לתושבי קיסריה המבוגרים ואלו המעדיפים להתגורר בדירה. אי לכך, ייבנו במרכז קיסריה כ- 80 דירות בשטח של לפחות 120 מ"ר.  הדירות ייבנו במבנן של 3 קומות אשר חזיתן תיפנה אל מועדון הספורט והים.

 

כמו כן, יורחבו שטחי המסחר ויוקצו שטחים לשירותים לציבור שכל כך חסרים בקיסריה: מרפאות, מוקד שירות מקומי של המועצה, מרכז טיפולי לילדים ונוער, מרכז יום לקשיש, תחנת טיפת חלב, ועוד.

 

  1. בניית מוסדות ציבור: השנה זכינו לראות סוף סוף את תחילת בנייתו של מועדון הנוער, לאחר עיכובים וסחבת של למעלה מ-10 שנים. למותר לציין, כי העיכובים הללו  גרמו להתייקרות הפרויקט, ומנעו פעילות נוער מכובדת ביישוב.

 

למזלנו, הבחירות הקרבות מאיצות את הבנייה.

 

אולם הספורט אף הוא יוקם ליד בית הספר. הבנייה עדין לא החלה, אך אנו דואגים שזו לא תהיה הבטחה של טרם בחירות, אלא שהפעם אכן יוקם אולם הספורט. הוועד שותף לוועדת מעקב אחר ביצוע הבנייה ואנו בטוחים כי האולם קום יקום.

 

  1. הקמת קיר אקוסטי : בימים אלו חידשנו את מאבקנו להקמת קיר אקוסטי לאורך כביש 2. בחברת נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר) שוקדים על תכנון הרחבת כביש מס' 2 ל- 6 מסלולים בקטע שבין חבצלת השרון וזיכרון יעקב, וזהו העיתוי הנכון להעלות את דרישתנו להקמת קיר אקוסטי בצמוד לתוואי הכביש המורחב. הגשנו לוועדה הלאומית לתכנון ובניית תשתיות לאומיות  השגה על היעדר תכנון קיר אקוסטי.  חברי הוועד ונציגי תושבים הופיעו בפני הוועדה בליווי היועץ המקצועי פרופ' גיורא רוזנהויז. עדין לא קיבלנו את החלטת הוועדה, אך תחושתנו היא כי בקשתנו לא תיענה בחיוב.  אנו ממשיכים להיאבק , וניפגש עם שר התחבורה מר ישראל כץ כדי להציג בפניו את מטרד הרעש ממנו אנו סובלים שנים רבות.

 

מאבקנו להקמת קיר אקוסטי זוכה לתמיכה של מהנדס המועצה והחפ"ק, אך אנו זקוקים ומבקשים לחץ ציבורי של ראש המועצה על חברת נתיבי ישראל ושר התחבורה. עד כה - לא התקיימו מגעים כאלו.

 

הוועד ישקול נקיטת צעדים משפטיים כדי לאכוף הקמת הקיר האקוסטי שיגן על תושבינו מפני מטרד הרעש.

 

  1. הגדלת תקציב התרבות : הוועד המקומי הצליח השנה לראשונה להטות חלק מתקציב היישוב לטובת הגדלת תקציבי התרבות , נוער ופעילויות קהילתיות. אנו נאבקים כל שנה להגדיל את נתח פעילויות אלו בכלל תקציב היישוב, והשנה הצלחנו להגדילו ב- 8% בסה"כ 200,000 ₪ שיושקעו בעיקר בפעילויות נוער, פעילויות קהילתיות ואירועי תרבות.
  2. שירות הסעות לתחנת הרכבת : בזכות טיפולה של אורנה אשכנזי - חברת המועצה החל לפעול החודש שירות אוטובוסים של חברת "קווים" מקיסריה לתחנת הרכבת בקיסריה. חברת קווים תפרסם את תחנות האיסוף ושעות יציאת האוטובוס,  אך זהו שירות חשוב לתושבים. עם הפעלת שירות התחבורה הציבורית הזה, הופסק שירות השאטלים שהוועד יזם ומימן כשירות חינם לתושבים.

 


 

שעות היציאה של האוטובוסים לתחנת הרכבת הם : 6:15, 7:15, 8:15, 16:40

 

שעות חזרת האוטובוס מרכבת קיסריה ליישוב : 8:15, 15:10, 16:00, 17:50, 18:50, 19:50, בימים א'-ה'.

 

 

מה לא השגנו ?!

 

 

  1. בקשתנו להענקת הנחה בתשלומי הדמ"ש כפי שניתנת בתשלומי ארנונה, על פי אותם קריטריונים  הנקבעים ע"י המועצה.  יש להבין, כי תשלומי הדמ"ש שקולים למיסי וועד שמשלמים כל התושבים בכל יישוב בתחום המועצה, ועל מיסי הוועד הללו מוענקת הנחה בשיעור זהה לתשלומי הארנונה.

 

כרמל סלע תמך בדרישתנו להשוואת הזכאות להנחות בתשלום הדמ"ש, אך לצערנו הדבר לא בוצע, נותרנו בתחושה לא נעימה של זלזול ב"עשירי קיסריה" שאינם זקוקים להנחות אלו. בלחץ של הוועד הוענקו הנחות בתשלום  דמ"ש למשפחות במצוקה כלכלית, נכים ונפגעי הנאצים.  לעומת זאת,  גימלאים ומשפחות חד הוריות – לא זוכות להנחה כמקובל ועל פי הקריטריונים שהחליטה מועצת חוף הכרמל.

 

  1. פעילות של מרכז מיר"ב בקיסריה : בהעדרם של אולם ספורט ומרכז תרבות ראויים, ביקשנו כי המועצה תפעיל פעילות ספורט ופנאי לילדים ביישוב בשעות אחר הצהרים, באמצעות מרכז מיר"ב.  מרחק הנסיעה הגדול מקיסריה אל מרכז מיר"ב הנמצא ליד כרם מהר"ל, מונע מילדינו להגיע לפעילות חוגים במיר"ב.

 

מאידך, כמו כל  תושבי המועצה המשלמים ארנונה - אנו זכאים לקבל פעילות כמו מרכז מיר"ב, ולכן ביקשנו  כי תתקיים פעילות כזו בקיסריה, כפי שמתקיימת בעתלית.

 

אותר חדר בבית הספר שיועד לפעילות, ומנהלת בית הספר הביעה נכונות לפתוח את שעריו בשעות אחר הצהרים. לצערנו ולתדהמתנו, מרכז מיר"ב  - מדיר רגליו מפעילות לילדים בקיסריה. פעילות הספורט לילדים נותרה בהפעלת גורמים פרטיים ומסחריים, ואנו נותרנו "קהל שבוי" בידיהם.

 


 

לשנה הבאה עלינו לטובה, נאחל כי  תכניותינו לפיתוח ובנייה,

 

לתרבות וחברה תתגשמנה, קיסריה תפרח ותשגשג  

 

ברכות לברונית רוטשילד - יו"ר קרן קיסריה, למר שלמה ינאי - ס/יו"ר קרן קיסריה,

 

למיכאל כרסנטי - מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה וכל צוות עובדיו

 

שנה טובה,